آخرین به روز رسانی در
۱۳۹۸-۰۱-۰۷

با سلام در این مقاله از طراحی وب پدیده در خدمتتون هستم با راه اندازی سرور برای تست و طراحی سایت.

برای اینکار بهترین راه رو بهتون معرفی می کنم.پس از راه های منسوخ شده راه اندازی سرور استفاده نمی کنیم.

بهترین راه راه اندازی سرور استفاده از یک نرم افزار تجمیع شده است که چندین مقوله رو در کنار هم به ما ارائه میده. قبلاً که خودم شروع به کد نویسی و طراحی سایت کردم قبلاً که میگم منظورم 5 سال پیشه که تازه وارد بودم. همانطور که میدونید طراحی سایت یک قلم جنس نیست منظورم اینکه شما باید چندتا زبون رو یاد بگیری و با تلفیق اونها میشه یک سایت.

به طور مثال برای طراحی قالب باید css و html رو یاد گرفت و برای بک اند هم حداقل باید یک زبون php یا asp.net رو یاد گرفت.

حالا فرض کنید شما با php میخوای برنامه نویسی کنی .باید برای اجرای کدها سرور Apache اجرا باشه و  برای کار با بانک اطلاعاتی در php باید سرور MySQL هم اجرا باشه تا کدها به درستی ا جرا بشوند.

باید میرفتیم سایت php نرم افزارش رو دانلود میکردیم بعدش به سختی می شد باهاش کار کرد. اما نرم افزارهای مدیریتی جدید کار رو خیلی برامون راحت کردند که در ادامه اونها رو معرفی میکنم.


نرم افزار XAMPP

 بعنوان یک ابزار جهت توسعه طراحی شده‌است تا به طراحان سایت و برنامه نویسان اجازه آزمایش کارهایشان را روی کامپیوتر خودشان بدهد بدون نیاز به اینترنت و حتی با داشتن حداقل اطلاعات راجع به نصب نرم افزارهایی همچون MySQL, PHP, Apache . بدون هیچ دردسری به صورت اتوماتیک نصب، پیکربندی و یکپارچه سازی کنند. در واقع می توان گفت نرم افزار XAMPP برای اجرای کدهای php در سیستم شما و به صورت localhost می باشد تا با لوکال نمودن کامپیوتر شخصی خود بتوانند کارهای خود را قبل از آپلود کردن و تست آن بر روی هاست اصلی، بر روی کامپیوتر خود تست کنند.

XAMPP یک توزیع آپاچی کاملا رایگان و آسان است که شامل MariaDB، PHP و Perl است. بسته های منبع باز XAMPP برای نصب و استفاده بسیار آسان است.

ابتدا می بایست آخرین نسخه از XAMPP  را دانلود نمود و پس از نصب این بسته بر روی سیستم همه چیز فراهم است.XAMPP برای سه سیستم عامل ویندوز، مک و لینوکس ارائه شده است.با توجه به سیستم عامل خود، آن را نصب نمایید.

نصب xampp روی کامپیوتر

بسته به نیاز خود از سرویس های مورد نظر بهره می بریم. همچنین که در این تصویر می بینید برای کار با php نیاز به دو سرویس Apache  و MySQL است. تصویر بالا نمایانگر سبز رنگ و شروع این دو سرویس است  و می‌توانیم برای تست در مرورگر خود ، از آدرس localhost استفاده کنیم. و در صورت مشاهده تصویر زیر درست عمل کرده‌ایم.

لوکال هاست
 

در صورت استفاده از XAMPP آدرس پیشفرض پوشه های سایت ما می شود C:/xampp/htdocs که در پوشه htdocs  اگر یک پوشه به نام blog بسازیم آدرس سایت ما می شود /localhost/blog

نرم افزار Wamp

 یکی از بهترین و قدیمی ترین نرم افزارها در این زمینه محسوب میشه.

ابتدا آخرین نسخه از WampServer رو دانلود نمایید و روی سیستم خودتون نصب کنید.

WampServer تنها نسخه ی ویندوزی داره و برا بقیه سیستم عامل ها منتشر نشده.

پس از نصب WampServer باید آیکن اون در تسکبار ویندوز به رنگ سبز دربیاد.

نصب wampserver

برای تست روی گزینه localhost در منوی باز شده کلیک کنید تا در مرورگر به آدرس localhost برید و باید تصویر زیر رو ببینید.

تست wamp server

اگر از wamp استفاده کردید آدرس پوشه ما به طور پیشفرض میشه c:/wamp/www

این وب سایت متعلق به طراحی وب پدیده می باشد. ۱۳۹۶©۱۳۹۹